Najlepsze miejsca do odwiedzenia w azji

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Azji

Azja to kontynent bogaty w historię, kulturę i wiele niesamowitych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Taj Mahal w Indiach, uważany za jedno z najpiękniejszych budowli na świecie. To monumentalne arcydzieło wybudowane zostało w XVII wieku na polecenie cesarza Szahdżahana jako mauzoleum dla jego żony Mumtaz Mahal. Taj Mahal jest przykładem indyjskiego stylu architektonicznego, a jednocześnie jest symbolem miłości, która przetrwała nawet po śmierci.

Japonia to kolejne fascynujące miejsce w Azji. Kraj ten słynie ze swojej unikalnej kultury, pięknych krajobrazów oraz nowoczesności połączonej z tradycją. W Japonii warto zobaczyć między innymi pałac cesarski w Tokio, park narodowy Fuji-Hakone-Izu z niesamowitymi widokami na górę Fuji, a także skosztować przepysznej sushi. Szczególnie polecam odwiedzenie Kioto, miasta, które jest wręcz rozświetlone kulturą i tradycją. W Kioto znajduje się wiele świątyń buddyjskich, z których najbardziej znana to Kinkaku-ji, czyli Złota Świątynia, która zachwyca swoim blaskiem i pięknem.

Chiny to państwo o ogromnym potencjale turystycznym. Tutaj warto zobaczyć Wielki Mur Chiński, jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli świata. Warto też zobaczyć Pałac Letni w Pekinie, który był rezydencją cesarzy chińskich, oraz grobowce cesarskie z dynastii Ming i Qing. Nie można również zapomnieć o pałacu Zakazanego, czyli kompleksie budynków położonym w sercu stolicy, który pełnił funkcję rezydencji cesarskiej od XV do XX wieku.

1. Taj Mahal – Indie

Taj Mahal to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie, a zarazem symbol miłości. Znajduje się w Agra, w północnych Indiach i został zbudowany przez cesarza Shah Jahan dla swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowa trwała 22 lata i zakończyła się w 1653 roku. Obecnie Taj Mahal przyciąga miliony turystów z całego świata, którzy podziwiają piękno tego wspaniałego zabytku.

Taj Mahal jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki islamskiej na świecie. Cała budowla została wykonana z białego marmuru i ozdobiona jest misternymi zdobieniami, w tym pięknymi koralikami i kamieniami szlachetnymi. Na szczególną uwagę zasługuje sala modlitewna, która umieszczona jest w centrum kompleksu i jest otoczona przez cztery minarety. Wszystko to razem tworzy niezapomniany widok, który zachwyca każdego, kto odwiedzi Taj Mahal.

Pomimo swojej pięknej historii i wyjątkowej architektury, Taj Mahal jest także miejscem wielu kontrowersji. W ostatnich latach pojawiły się głosy, że zabytek zaczyna się niszczyć, a jego biały marmur zmienia kolor na żółty. Z tego powodu władze indyjskie podjęły szereg działań, aby chronić Taj Mahal i wprowadzają liczne ograniczenia dla turystów, którzy chcą go odwiedzić. Mimo to, nie ma wątpliwości, że Taj Mahal pozostanie jednym z najważniejszych zabytków kultury na świecie.

Rekomendowane artykuły